2016. május 21., szombat

Garfield Kart

Megjelenés

Japán: Nem jelent meg
Amerika: 2015. augusztus 11.
Európa: 2015. június 25.

Fejlesztő: Ravenscourt
Kiadó: Anuman Interactive
Műfaj: Verseny
Játékos: 1 játékos

Wi-Fi: Nincs
StreetPass: Nincs
SpotPass: Nincs
Méret: 503 blokk

Ár: £24.99 / €29.99

Platform

Meglepőnek tartom, hogy egy olyan képregényhős, mint Garfield, aki óriási népszerűségnek örvend világszerte, alig van konzoljátéka. Bár ha belegondolunk, hogy a narancssárga, csíkos macskának kedvenc tevékenységei az evés és az alvás, nem is lehetne nagyon olyan játékot kitalálni a neve alatt, ami igazán jó lehetne. Egy-egy egyszerűbb kalandjáték akad, illetve a két filmből is készültek játékátiratok, de ezekről nagyon keveset hallani. Talán nem véletlen? Valamivel nagyobb hírnevet kapott a nemrégiben megjelent Garfield Kart, hiszen sokak szerint az egyik legjobb Garfield játék. Eleinte PC-n és Androidon jelent meg, de tavaly átportolták Nintendo 3DS-re, így mi is élvezhetjük sokunk kedvenc macskájának új játékát.

A játék nekünk, magyaroknak külön érdekesség is, hiszen a 3DS-re való portolást egy kis magyar csapat végezte. Amikor kikerült hírbe, hogy lesz 3DS-re is Garfield játék, a grafikáért felelős srác, alá is kommentelt, általa megtudhattunk egy-két kisebb titkot a játékról. Azt gondolom, hogy ez nekünk mindenképp érdekessé teszi a játékot. Én magam is folyamatosan „szemmel tartottam”, és most, hogy akciós lett, lecsaptam rá. És milyen lett?

Azt azért be kell látni, hogy Nintendóra egy versenyjáték (főleg, ha gokartról van szó) igencsak nehéz helyzetben van, hiszen ott a Mario Kart, ami konkrétan etalonnak számít. Az a játék, ami annyira jó, hogy minden más versenyjáték szinte eltörpül mellette. Bár azért volt néhány ígéretes próbálkozás, például Nintendo 64-re a Diddy Kong Racing, vagy a Lego Racers, amik ugyan nem érték el a Mario Kart színvonalát, de a maguk nemében nagyon jó játékokról van szó. A Garfield Kart-ról is alapvetően el lehet mondani, hogy amit tud, abban jó, a baj az, hogy keveset tud, méghozzá túl keveset… De erről majd később, előbb lássuk magát a játékot. Már az elején is látszik, hogy talán jobb is, hogy nincs annyi Garfield játék, ugyanis a menü képernyője eléggé puritán. Különböző ábrák jelképezik az egyes módokat. Van tutorial is, ahol rövid leírásokat olvashatunk az irányításról, a tárgyakról, amiket a verseny során fel lehet használni. Azt gondoltam, hogy ki is lehet próbálni őket, de amint a végére értem a leírásoknak, azzal vége is lett. A Play gomb ikonja alatt játszani. Itt máris találkozhatunk az első súlyos hiányossággal: Csak egyedül lehet játszani. Nincs se helyi- és online többjátékos mód. Egyedül viszont három játékmód áll rendelkezésre: Quick Race, Grand Prix és Time Trial. A Quick race-ben egy általunk kiválasztott pályán versenyezhetünk, azt gondolom, hogy a Grand Prix az, ami komolyabb figyelmet érdemel. A rendelkezésre álló négy bajnokság közül kettő van alapból megnyitva, a Lasagne Cup és a Pizza Cup. A Hamburger- és az Ice Cream Cup-ok, amik megnyithatók. Garfield ízlését dicsérik a bajnokságok elnevezései. Ezek külön-külön játszhatók 50cc-n, 100cc-n és 150cc-n, melyek itt is a kocsik motorjának térfogatát hivatottak jelezni. És persze a nehézséget, hiszen nehezebb szinten az ellenfél versenyzők is jobban támadnak. Hogy kik játszhatók Garfield mellett? Itt van Jon, Ubul, Nermal, Heléna, Liz, Squeak az egér, valamint Harry, a kóbormacska.

Eleinte csak Garfield és Jon játszhatók, a többieket fokozatosan nyithatók meg, ahogy megnyerjük az egyes bajnokságokat. Egyébként maguk a versenyek egyáltalán nem rosszak, bár hozzátartozik az igazsághoz az is, hogy a pályák nem túlzottan változatosak. De ez talán betudható annak is, hogy Garfield világa sem az. Nem olyan, mint Marióé, hogy különböző országokon (puszta, víz, sztyeppe, stb.) kalandozik, és ebből merít a Mario Kart. Hanem Garfield-nak lényegében csak a házának környéke van, ahova eljárogat, ha már végképp unja az alvást. Tehát a pályák eléggé hasonlítanak egymára. Ahogy utaltam az elején, különböző tárgyakkal tehetjük érdekessé a versenyt, melyeket természetesen többségében ételek testesítenek meg. Van a pite, amivel megdobhatjuk a másikat (mint a Garfield és barátai sorozatban, amit ellőttek egy jónéhányszor poén gyanánt), de van GPS-szel ellátott pite, amivel az édesség magától rámegy az előttünk levő ellenfél játékosra. A Lasagne ad rövid ideig extra sebességet játékosunknak, a rugóval egy nagyot ugorhatunk, de letehetünk párnát is, amire ha a versenyző rámegy, egy pár másodpercre elalszik, így nem is lehet irányítani addig a kocsit rendesen, meg le is lassul. És még néhány hasonló tárgy. Hatan megyünk egy versenyen. Akinek van jártassága a Mario Kart-ban, annak egyáltalán nem okoz nehézséget a játék. Az irányítása egész jó, főleg, hogy van választási lehetőségünk. Lehet hagyományos módon az analóg karral irányítani a kocsit, vagy akinek bejött a gyro szenzor, az forgathatja a 3DS-t, úgy is lehet irányítani a játékot. A másik komoly probléma a játékkal a dinamizmus hiánya. Egyszerűen nem „élnek” a versenyek, nem lelkesít maga a játék. A zene is olyan latymatag. Nincsenek benne emlékezetes dallamok, csak szól valami a háttérben. Olyan, mintha csak kötelességből komponáltak volna zenét a játékhoz, hogy azért mégse csendben játsszunk. Egyet emelnék ki, a Crazy Dunes pálya zenéje, mely nagyon jóra sikeredett, de a többi eléggé egyhangú lett. Ha lemegy egy bajnokság, akkor örülünk a győzelmünknek, és ha gondoljuk, kezdhetünk egy újat. A Time Trial-ban itt is időmérőt megyünk pályánként. Vannak elmentett szellemadatok, melyek bronz- ezüst- és arany minősítést kaptak, mindegyik egy kicsivel jobb az előzőnél. Nem feltétlen kötelező ezeket megelőzni, mindenképp elmenti a legjobb időnket, ezek amolyan megmérettetések, ha megelőztük őket, akkor tudhatjuk, hogy jók vagyunk.

És ennyi az egész játék. A Credits-nek külön menüpontja van, érdemes is volt megnézni, mert tényleg van benne jónéhány magyar név. Ettől függetlenül a játékot kizárólag Garfield rajongóknak ajánlom, egyedül ők tarthatják érdekességnek, a többieknek felejtős. Én is csak azért tartom érdekesnek, mert a menő poénokat gyártó képregényhősökkel is lehet immár versenyezni, de hogy hiányzik a többjátékos mód, és hogy ennyire nem dinamikus, az óriási hiba. A grafika is igazából eléggé csúnyácska. Nem annyira részletgazdag, és a karakterek kidolgozottsága is hagy némi kívánnivalót maga után. A játék fizikai formában is kapható, éppenséggel be lehet úgy is szerezni, de így, hogy digitálisan £7.99 akciósan, azt mondom, hogy rajongóként nem bánom, hogy megvan, de az eredeti £24.99-es ár rablás ezért a játékért. Érdekességnek rajongók számára jó lehet a játék, mindenki más felejtse el.

Grafika: 4/10
Játszhatóság: 6/10
Szavatosság: 4/10
Kihívás: 3/10
Zene és hangok: 4/10
Hangulat: 3/10

+ Immár Garfielddal is versenyezhetünk
– Kevés lehetőség
– Unalmas, jellegtelen zene
– Túlságosan könnyű
– Mintha félkész lenne a játék

36%

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése