MegjelenésNintendo Entertainment System Wii Wii U Fejlesztő: Nintendo Ár Platform |
A Nintendo, amikor betört a konzoliparba és aratta a forradalmibbnál forradalmibb sikereket, sportjátékok komplex arzenálját zúdította az akkor aktuális konzoljára, a NES-re. Ezek mind nagyon jó ötletek, sőt, azt is el tudom képzelni, hogy mivel annak idején nem voltak annyira elterjedve a sportjátékok, ezért annak idején forradalminak számított, hogy akár már a szobánkban controllerek gombjait nyomkodva lehet rúgni a gólokat, ütni a teniszlabdákat, és sok más hasonló sport terjedt el konzolon a Nintendónak köszönhetően. Mindenképpen nagyon szép dolog, hogy ezek bejöttek, utat nyitottak az igazán nagy sportklasszikusoknak, ám annak idején nem csoda, hogy nem terjedtek el annyira, hiszen akkoriban technikailag még nagyon nem lehetett kihozni az élethű játékot és fizikát. Ennek egyik áldozata a Soccer.
És ez nem április 1-jei poén, inkább maga a játék az, el is gondolkodtam, hogy tényleg poén lenne baráti társaságban felajánlani, hogy játszunk a Soccer-rel ezen a napon, mert annyira híján van az élethű kivitelezésnek, hogy el sem hittem, amikor annyi év után újra játszottam ezzel a játékkal. Ezt a játékot azok is ismerhetik, akiknek nem volt Nintendójuk, hiszen piaci konzolon is játszható volt. Annak idején baráti társaságban a Mario mellett gyakran előkerült ezen produktum is. Akkoriban még nyilván nem tűntek fel a technikai hiányosságok, de mai szemmel szinte ordítanak. Egyszerű fociról van szó, más játéklehetőség nincs. Itt többféle beállítás van, kiválaszthatjuk, hogy melyik ország színeiben szeretnénk játszani, a nehézségi szintet, valamint, hogy egy félidő hány perces legyen. Az országok között ott találjuk persze Japánt is, akik gyönyörűszép rózsaszínben játszanak, de ott van még például Franciaország, USA, vagy a már ekkor is klasszisnak számító Brazília. Az, hogy beállíthatjuk a mesterséges intelligenciát (nehézségi szintet), mindenképp pozitívum, így kezdők is elég jól elboldogulhatnak a játékkal. A félidő pedig 15, 30, 45 perc lehet, de ahogy manapság is a focijátékokban, gyorsan telnek a másodpercek.
És akkor játsszunk. Már az elején találkozunk komoly technikai hibákkal, ugyanis bár az idő gyorsan múlik, viszont a játék rettenesen lassú. Ami azért baj, mert nem lehet rendesen cselezni. Nem lehet például azt megcsinálni, hogy irányítom egyik irányba a labdát odacsalogatva az ellenfél csapat játékosát, aztán hirtelen megfordulok és elrúgom. Ilyenkor rend szerint mindig arra repül a labda, amerre eredetileg irányítottam, így mindig rosszul jöttem ki a cselezésekből. De nemcsak ebben nyilvánul meg a hibája a játéknak. A kapust is valamiért nagyon nehéz irányítani. Három irányba lehet “elrúgatni” vele a labdát, és a controllerrel valósággal oda kell imádkozni, ahova szeretném, hogy repüljön a labda. Alapvetően ezeket a technikai bakikat vettem észre, de azt gondolom, hogy ezek is azért kellőképpen demonstrálják, hogy mennyire élvezetes egy meccs egy ilyen játékkal.
Az az igazság, hogy bár kétségünk ne legyen afelől, hogy a NES forradalmi konzol, és úgy átalakította a játékipart, mintha előtte nem is létezett volna videojáték, de hogy sportjátékok kivitelezésére alkalmatlan konzol, az biztos. Nagyon kevés a jó sportjáték, a PUNCH-OUT!!-on kívül hirtelen más nem is jut eszembe, de már a Super Nintendón is sokkal jobb focis játékok vannak. Gondoljunk csak például a klasszikussá vált International Superstar Soccer párosra de még a konzol korszakának elején a Super Soccer is lényeges jobb focis játék, mint a NES-en ez a Soccer. Ezért nem értem, hogy a Nintendo miért a NES-es sportjátékokat erőlteti a Wii és Wii U Virtual Console-okra. Mert az egy dolog, hogy ezek az ismertebbek, de sokkal szívesebben látnám a Super Soccer és a Super Tennis játékokat az újkori konzolokon digitális változatban, mert minőségben sokkal jobbak. Egyedül azért jók ezek a játékok, mert ahogy az elején írtam, ezek törtek utat az igazán nagy klasszikus sportjátékoknak. A végső pont ugyan nagyon kritikusnak tűnik, de tényleg áprilisi tréfa szintjén van a játék.
Grafika: 3/10 + Régi idők kedvence 24% |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése