MegjelenésJapán: 1993. július 14. Fejlesztő: Nintendo Platform |
20 évvel ezelőtt még nem éltek meg szériák olyan sok epizódot, mint most, nem is volt akkora igény, így ezekben az időkben nem voltak úgy elterjedve a gyűjteményjátékok. De már ekkor is volt egy franchise, mely megélt már annyi részt, hogy kijöhetett egybe. Így jött a Super Mario All-Stars.
Úgy vagyok ezzel a játékkal, hogy vannak a jobbnál jobb Mario játékok, melyek méltók nagy hírnevükhöz, és élmény velük játszani, de mindezek felett áll a Super Mario All-Stars. Nemcsak arról van szó, hogy négy fantasztikus játékot vehetünk a kezünkbe, hanem ezek mind fel vannak újítva grafikailag, zeneileg, melyek mind fantasztikusra sikeredtek, melyek most is szemet és fület gyönyörködtetőek. Az opening videó is emlékezetes, ahogy a sötétben beszélgetnek, és hirtelen kivillan a fény, és mindenki megdermed. Majd a négy klasszikus NES borító segítségével kiválaszthatjuk a nekünk szimpatikus játékot, és már kezdődhet is a móka. Újra végigélhetjük Mario első kalandjait. Bowser a varázspálcájával téglákká varázsolta a Gomba Királyság lakosságát. Az ellenátkot egyedül Princess Toadstool tudja, így Bowser elrabolta őt. Feladatunk megmenteni Hercegnőt, és helyrehozni a dolgokat a királyságban.
A Super Mario Bros. volt az a játék, mely elindította a lavinát, nálunk, Magyarországon nagy szerepe volt Dévényi Tibor Elektor Kalandor műsorának, mely országszerte ismertté és népszerűvé tette a játékot. Innestől kezdve nincs megállás, és ez már 29 éves történet! Ez a játék fejlődött a legtöbbet a NES-es változathoz képest, az SNES változat csodálatos lett, viszont tény, hogy a gyűjtemény királyának a Super Mario Bros. 3-at tartják. Már NES-en is nagyot robbantott, SNES-en pedig még sokkal hangulatosabb lett. Nemcsak hogy tartalmazza a SMB alapjait, hanem új titkokkal, segítő tárgyakkal nagyban tovább emelte azt, nem utolsósorban a térkép nagyot dobott a játékon. Nem kapott nagy hírnevet viszont a Super Mario Bros. 2, ami részint érthető is, hiszen a sokkal lassabb játékmenet, és a gondolkodtató feladatok miatt lényegesen eltér a többi Mariótól, pont emiatt meg is osztja a rajongókat. És itt van a The Lost Levels, melyet itt játszhattunk először. Lényegében nem más, mint egy nehezített Super Mario Bros., hiszen a terep lényegében ugyanaz, csak a pályák jelentősen meg vannak nehezítve. Nem csoda, hogy csak itt játszhatjuk először, és pályánkénti mentés van a játékban, mert másképp szinte lehetetlen végigjátszani.
És itt álljunk meg egy pillanatra, ugyanis a játék egyik forradalmi újítása a mentés, amit ezen időkben nem sok játékban volt lehetőség, de itt mind a négy játéknak külön-külön négy mentést lehet létrehozni. Maga a Super Nintendo is különleges abból a szempontból, hogy hiába a jobbnál jobb technikai tudással bíró konzol, a SNES játékok grafikája most is nagyon szépnek hatnak, különösen igaz ez a Super Mario All-Stars-ra. A színek élénkek, a karakterek kidolgozottak. Az irányítás is rendkívül könnyű, egyedül a Super Mario Bros.-nál és a Lost Levels-nél lehet problémás, hogy sokszor nem azonnal gyorsul be a karakterünk, így nem lehet nagyot ugrani, de ez a legnagyobb hibája. A zene csodálatos, SNES szintre feljavítva csak még jobbnak hangzik, a szavatosságra pedig elég csak annyit mondani, hogy négy játék egyben.
Igazából még azoknak is ajánlanám ezt a játékot, akiknek nincsen Super Nintendójuk, ugyanis annyira fantasztikusra sikeredett, hogy minden egyes Nintendo rajongónak kötelező, függetlenül, hogy milyen konzolja van. Az, hogy Mario kezében ott van a varázspálca, nem csoda, ez a játék önmagában elvarázsol. A gyűjteményjátékok királya, minden egyes Mario játék csak jobb, mint az eredeti, NES-es változat. Aki igazi legendát szeretne magának, annak ezt a játékot javaslom, ez ugyanis úgy tökéletes, ahogy van.
Grafika: 10/10 + Négy klasszikus játék továbbfejlesztése 100% |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése