Megjelenés: 1992 |
Szilveszter alkalmával most egy olyan játékról írnék tesztet, ami az én- és a nálam idősebb generációnak volt alapjátéka PC-n. Ez pedig az Észkerék, mely a ’90-es években oly sikeres Szerencsekerék (Wheel of Fortune) alapjain nyugszik. Eredetileg a Wheels2 és a Kerék-bár apropóján íródott, de nem lehet nem észrevenni a Szerencsekerekes utalást. A játék 1992-ben jelent meg, Magyarországon ugyan 1993-ban indult a vetélkedő, de már a rendszerváltáskor foghatók voltak német adók, és a Sat1-en volt látható a Szerencsekerék (Glücksrad), mielőtt nálunk is elindult hódító útjára.
A játék bár rendkívül egyszerű grafikailag, és a zenéjét sokan idegesítőnek tartják (ennek ellenére emblematikus lett), mégis nagy népszerűségre tett szert kicsi országunkban. Ez nemcsak az ötletes és választékos feladványoknak volt köszönhető, hanem a rendkívül humoros beszólásoknak is, mindezek mellett ismert műsorvezetőkkel játszhattunk együtt. Számomra azért is volt kedves a program, mert békéscsabai fejlesztés. Babinszki Zoltán ötlete volt, aki egy személyben alkotta a Babi-Szoft nevű fejlesztői céget. Ahogy a TV-ben is a játékosok, itt is hárman játsszuk a játékot. Viszont furcsaság, hogy csak két emberi játékos játszhat, a harmadik biztos, hogy gépi játékos lesz. Ha egyedül játszunk, akkor két gépi játékos ellen leszünk, tehát a játékosok száma fix 3. A gépi ellenfelek név szerint: Rózsa György, Egri János és Vágó István. Közülük talán Egri János az, aki kevésbé ismert a mai generációnak, többek között a ’80-as években vezette az Elmebajnokság című vetélkedőt, illetve én a ’90-es évek elején a Kérdezz! Felelek című vetélkedőben láttam, ezután visszavonult a TV-zéstől. Valamennyit már gyerekként is értettem a vicces beszólásokból, főleg amiatt volt vicces, mert mindig elképzeltem, hogy azokat a dolgokat az adott műsorvezető mondja.
13 fordulóból áll egy játék. Először megpörgetjük a Szerencsekereket, majd a billentyűvel megadunk egy mássalhangzót. A szerencsekereken értékek vannak, amennyit kipörgettünk, annyi pontot kapunk, ha olyan mássalhangzót adunk meg, mely benne van a feladványban. Ha többször szerepel, akkor szorzódik az összeg. A pontok összege 10 és 5000 között oszlik el. Mellesleg teljesen helyénvaló akár forintosítani az értékeket, ugyanis 1992-ben 5000 forint nagy pénz volt. Magánhangzót is lehet kérni, de azt módjával, ugyanis az addig megszerzett összeg 10%-ába kerül. Ha tudjuk a megfejtést, akkor megadhatjuk, amit érdemes is minél hamarabb, mert a hiányzó betűként egyenként 500 pontot kapunk. Ennél csak két magasabb érték van a szerencsekeréken: 1000 és 5000. Csak annak a pontjai raktározódnak el, aki megfejtette a feladványt, a többiek pontjai elvesznek, amit az adott fordulóban gyűjtöttek. Ahogy a klasszikus Szerencsekerékben, itt is különböző típusú feladványok vannak: Tárgy, fogalom, hely, étel, csoport, stb. Ahogy megyünk előre a játékban, úgy okosodik a gép. A fordulók nevei is árulkodnak a gépi ellenfelek okosságáról. Eleinte “Analfabéta, Pancser, Kontár” jelzőkkel illették a gépi ellenfeleket amikor akkor is nyomja a Q betűt, amikor, amikor teljességgel nyilvánaló a megfejtés, majd ahogy haladunk, úgy jönnek a “Profi, Zseni, Géniusz” gépi ellenfelek, amikor már örülünk, ha egyáltalán szóhoz (jelen esetben betűhöz) jutunk. Így érdemes az első néhány körben gyűjteni a pontokat, utána egyre nehezebb lesz megfejteni a feladványt.
A játék nagyon hűen visszaadja akár az eredeti szerencsekerék hangulatát is azáltal, hogy a feladványok kellőképpen nehezek. Ehhez jön grátiszként a különböző vicces beszólások. A grafika inkább egyedi, zenéből is csak egyetlen egy van, amit én mindig végighallgattam, de mások inkább kikapcsolták, mert annyira idegesítőnek tartották. A Scroll Lock-kal lehetett kikapcsolni a zenét, több helyen is olvastam, hogy ez az egyetlen program, melyben volt haszna a Scroll Lock-nak. Ha pedig nekünk van a legtöbb pontunk a 13. forduló végén, akkor kapunk valami vicces nyereményt, valamint felkerülhetünk a csúcstartók listájára. Habár a játék felett eljárt az idő, igazság szerint még most is nagyon jó játszani vele, az emlékek miatt, meg az agyat most is megtornáztatja. Magasan ajánlott mindenkinek.
Grafika: 6/10 + Elképesztően vicces 93% |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése